Misiunea bibliotecii școlare

"Biblioteca școlară oferă tuturor membrilor comunității școlare servicii de educație, cărți și alte surse care le dezvoltă reflexia critică și le permite să folosească în mod eficient informația, indiferent de formă și suport. Bibliotecile școlare sunt legate la marea rețea a bibliotecilor și informării conform principiilor Manifestului UNESCO pentru biblioteca publică. Personalul bibliotecii școlare ajută la folosirea cărților și altor surse de informare, de la operele de ficțiune la lucrările documentare, de la cele imprimate la cele electronice, pe loc sau la distanță. Aceste elemente de informare completează și îmbogățesc manualele și materialele auxiliare cu rol pedagogic."

BIBLIOTECA ȘCOLII 9 - bibliotecar Elena Blănaru

"… nu este alta și mai frumoasă, și mai de folos la toată viața omului zăbavă decât cititul cărților." (Miron Costin)

Prezentare generala

Program de functionare

Regulament intern de functionare a bibliotecii scolare

Servicii oferite

Activitati

Diverse

Album foto

1. Prezentare generală

Biblioteca scolara exercita un rol important in orientarea intelectuala a utilizatorilor sai, in informarea si retinerea gustului pentru lectura, pentru studiu, in scopul cristalizarii unui sistem de informare propriu.
Prin activitatea sa, biblioteca scolara participa la realizarea obiectivelor sistemului de invatamant, in ansamblul sau, precum si a obiectivelor educationale pe etape de studiu.
Biblioteca Scolii cu clasele I-VIII "Stefan cel Mare" din Focsani, recent renovata, detine un fond de carte compus din 13126 de volume si deserveste un numar de 987 elevi si cadre didactice din scoala.
Colectiile bibliotecii se grupeaza in fondul pentru imprumut la sala de lectura si fondul pentru imprumut la domiciliu.
Fondul pentru sala de lectura cuprinde lucrari de referinta (enciclopedii, dictionare, atlase, albume)
Fondul pentru imprumut la domiciliu cuprinde toate lucrarile care se regasesc in biblioteca in cel putin doua exemplare cu exceptia celor mentionate mai sus.
Biblioteca mai detine si o colectie de carte cu autograf compusa din 68 de volume.
Asezarea cartilor in rafturi s-a realizat in functie de cota, in ordine sistematic-alfabetica dupa clasele principale ale C.Z.U.
Biblioteca foloseste sistemul accesului liber la raft dand posibilitatea utilizatorilor sai de a consulta cat mai rapid fondul de carte.
Colectiile bibliotecii sunt puse in valoare prin:
- expozitii de carte
- afise
- liste cu noutati
- imprumut la domiciliu
- recenzii
- concursuri sau jocuri literare etc.

2. Program de împrumut și studiu la sala de lectură

ZIUA
ORELE
Luni
Marți
Miercuri
Joi
Vineri

3. Regulamentul intern de funcționare

Pentru folosirea colectiilor bibliotecii, utilizatorul trebuie sa fie inscris la biblioteca. Inscrierea se face cu prilejul solicitarii primului imprumut de carte cand se intocmeste fisa-contract de imprumut. Pentru completarea corecta si completa a fisei de inscriere, utilizatorul trebuie sa prezinte bibliotecarului carnetul de note sau cartea de identitate. Prin semnarea fisei-contract cititorul se obliga sa respecte regulamentul bibliotecii.
Elevii pot imprumuta maxim doua carti odata pe un termen de doua saptamani, cu posibilitatea de prelungire de pana la trei saptamani, iar cadrele didactice pot imprumuta maxim cinci carti odata,cu posibilitatea de prelungire pana la treizeci de zile.

4. Servicii oferite

- referinte
- imprumut
- indrumarea lecturii
- activitati didactice

5. Activități

- ZILELE UNIRII - Proiect educational dedicat Unirii Principatelor Romane- 20-24 ianuarie 2012

COORDONATORI:

- prof. Nicuta Burduja
- prof. Nicoleta Cainap
- prof. Octavian Mares
- prof. Veronica Rali
- prof. Daniela Stanciu
- prof. Ionut Zait
- bibliotecar Elena Blanaru

INVITATI:

- prof. Roxana Vornic - director
- prof. Maria Ariton - director adj.
- prof. Cerasela Stanescu - consilier educativ

PARTICIPANTI:

elevii claselor V-VIII

DIN PROGRAM...

- Prezentare "Focsani - orasul pana la 1859" - proiect realizat in parteneriat cu Ateneul Popular "Mr. Gh. Pastia" din Focsani
- Expozitie de carte si fotodocumente
- Expozitie de pictura
- Prezentari PowerPoint
- Vizite la Muzeul Unirii
- Spectacol dedicat Zilei Unirii Principatelor Romane

- foto

- Colaj - activitati si imagini - fisierul este destul de mare dar... merita sa asteptati incarcarea lui!

- Ziua limbilor europene - Europa leagăn de cultură și civilizație

- Holocaustul - O tragedie umană care nu trebuie uitată și nici repetată

- Zilele Eminescu - "Eminescu - viață, operă, cultură" - 10-15 ianuarie

- Unirea Principatelor Române - Moment aniversar